Tarihçemiz (DIY)

Diyarbakır Kilisesinin Kısa Tarihi:

  • 1991 yılında Erik adında bir kardeş buradaki halka hizmet etmek için Diyarbakır’a gelip ailesiyle Diyarbakır’a yerleşti. Bu ailenin özverili çalışmalarının sonucunda küçük bir topluluk bu ailenin evinde ilk toplantılarını yaptı.
  • 1995 yılına kadar bu çekirdek grubu kelam, dua ve Rab’bin sevgisi ile toplanmaya devam etti. 1995 yılından itibaren birçok olumlu gelişme oldu. Kilise büyümeye başlamıştı aynı zamanda önderlik yapacak kardeşler de toplulukta büyüyüp gelişiyordu.
  • 1996 yılında Hristiyan inancını tanıtma amacıyla şehrin merkezinde bir Kırtasiye açıldı. Kırtasiye aracılığıyla birçok kişi inancımızı öğrenip kabul ederek topluluğumuza katıldı.
  • 1997 yılında Erik kardeş, süregelen hastalığı nedeni ile ülkesine geri dönme kararı aldı. Bu esnada kilise iman etmiş yerli kardeşler tarafından idare edilecek kadar olgunlaşmıştı. Erik kardeş gitmeden Ahmet kardeşi kilisede önderlik yapmak üzere ‘Önder’ atadı. Cengiz ve Hamdullah kardeşler de hizmetkâr (diyakon) olarak topluluğun onayıyla atandılar. Bu arada kilise kardeşlerin evlerinde toplanıp ibadet ediyorlardı. Topluluk düzenli bir şekilde toplanmaya devam etti topluluğa hem Diyarbakır’dan hem de ülke dışından birçok kardeş katılarak topluluğa destek oluyordu. Aynı yıl içerisinde topluluğun resmen tanınacağı ve rahatça ibadet edecekleri bir bina aranmaya başlandı
  • 1998 yılında şehrin çok fakir ve tarihi semtinde uygun bir arsa bulundu. Bulunan arsa eskiden Hıristiyan vatandaşların ikamet ettiği tarihi Meryemana Ortodoks Kilisesi karşısında olduğu için ideal bulundu ve topluluğun biriktirdiği parayla alınabildi.
  • 2001 yılında birçok kilise topluluğa destekte bulundu ve inşaata başlandı. Resmi olarak kilise yapmak için yasada yer olmadığından kilise binasının izni konut adı altında yaptırılmak üzere alındı. Fakat yetkililere sunulan ve kabul edilen orijinal projede kilise unsurları açıkça beyan edildi. Yine de inşaata başladıktan birkaç ay sonra basının yarattığı sansasyondan dolayı inşaat durduruldu Binanın resmi sahibi olarak adı geçen kilise önderimize dava açıldı. Bir buçuk yıl yargılanmanın sonunda kilise önderimizin suçsuz olduğu anlaşıldı ve beraat etti. Hemen ardından inşaata devam edildi.
  • 2003 yılının başında inşaat tamamlandı ve Nisan ayından itibaren topluluk yeni binada ibadet etmeye başladı. Fakat kilise binası konut adı altında bitirildiği için birkaç ay sonra Diyarbakır Valiliği tarafından, “Bu binada ibadet etmeniz suçtur” içerikli bir tebligat gönderildi. Bu sefer kilisenin önderine karşı “İzinsiz kilise açma” nedeniyle Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
  • 2004 yılının mayıs ayında ilk duruşmada kilise önderi beraat etti. Hemen davadan sonra 5 ay önce resmi makamlara sunulan kilisenin imar durumuna dair değişiklik daha önce reddedilmesine rağmen ikinci seferinde kabul edildi.
  • 2007 yılına kilise cemaatinin büyümesi sonucunda kilisenin yanında bulunan ev ve bahçe satın alındı.